Esperantyści z wizytą w Ostrowi Mazowieckiej

W piątek 19 maja gościliśmy w Fundacji AMF Nasza Droga w Ostrowi Mazowieckiej. Opowiadaliśmy o historii Zamenhofa i jego rodziny, powstaniu esperanta oraz o współczesnym młodzieżowym ruchu esperanckim. Stypendyści fundacji mogli się dowiedzieć jakie możliwości niesie ze sobą nauka języka międzynarodowego. Czytanie książek w esperancie, podróże, nowe przyjaźnie, a wreszcie możliwość wyjazdów na wolontariat europejski EVS w ramach programu Erasmus+ to tematy, które są bliskie sercom młodzieży. Na koniec spotkania, zgromadzeni uczniowie wzięli udział w pokazowej, krótkiej lekcji esperanta.

W pierwszej części spotkania Przemysław Wierzbowski przedstawił prelekcję o historycznym spojrzeniu na powstanie esperanta. Podczas prezentacji mówił o dawnym Białymstoku, realiach życia w wielokulturowym mieście, a także o Zamenhofie, jego historii i o powodach dlaczego zdecydował się stworzyć język międzynarodowy.

W trakcie prezentacji Iwony Zalewskiej uczestnicy dowiedzieli się nieco więcej o współczesnym młodzieżowym ruchu esperanckim. Poznali możliwości jakie niesie ze sobą nauka języka międzynarodowego, a także sposoby na samodzielną naukę przy użyciu internetu i aplikacji na telefon.

Po prelekcjach przyszedł czas na krótką lekcję esperanta, którą poprowadziły razem nasza wolontaruszka Amelie Chartier wraz z Iwoną Zalewską. Na początku ochotnicy mogli doświadczyć jak dużo są w stanie zrozumieć z opisu mówionego w esperancie. Młodzież chętnie zauważała podobieństwa esperanta z innymi językami. Następnie przyszedł czas na prezentację esperanckiego alfabetu i krótką lekcję języka esperanto.

 

Fot. Przemysław Wierzbowski

 

 

Dodaj komentarz