O nas

Białostockie Towarzystwo Esperantystów jest organizacją zarejestrowaną w 1991 r. Kontynuuje ono tradycję przedwojennego towarzystwa, założonego w roku 1921 przez Jakuba Szapiro.

2 grudnia 1990 w czasie posiedzenia założycielskiego 34 białostockich esperantystów postanowiło o ponownym założeniu Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Dzięki staraniom Fundacji Zamenhofa i miejscowych miłośników esperanta odnowiono budynek dawnej synagogi Piaskower przy ul. Pięknej 3. Do roku 1999 działało tam Centrum Kultury i Turystyki im. Ludwika Zamenhofa. Od roku 2000 w budynku znajduje się siedziba Białostockiego Towarzystwa Esperantystów i Fundacji Zamenhofa.

Główną działalnością organizacji jest popularyzacja esperanta w Białymstoku i regionie, organizowanie kursów języka na wszystkich poziomach oraz corocznych Białostockie Dni Zamenhofa. Wolontariusze Towarzystwa prowadzą także spotkania Białostockiej Kawiarni Językowej.

Towarzystwo było krajowym przedstawicielem Światowego Związku Esperantystów w czasie organizowania Światowego Kongresu Esperanto w roku 2009, z okazji 150. rocznicy urodzin doktora Ludwika Zamenhofa.

W skład zarządu BTE od października 2017 r. wchodzą:

  • prezes: Przemysław Wierzbowski
  • wiceprezes: Nina Pietuchowska
  • skarbnik: Alicja Jacewicz
  • sekretarz: Stefania Romanowicz
  • członek zarządu: Iwona Kondraciuk

Statut BTE

Logo BTE

Członkostwo w Białostockim Towarzystwie Esperantystów wymaga wypełnienia i podpisania deklaracji członkowskiej (do pobrania tu – w formacie DOCX lub PDF) i opłacenia rocznej składki (12 zł dla uczniów i studentów, 18 zł dla emerytów i rencistów, 24 zł dla pozostałych).