Wspomnienie Jakuba Szapiro

Serdecznie zapraszamy na wspólne uczczenie pamięci zamordowanego 77 lat temu Jakuba Szapiro, białostockiego esperantysty, dziennikarza, pisarza i nauczyciela okresu międzywojennego, przy jego dawnym domu przy ul. Lipowej 31/33 w czwartek 12 lipca o godz. 15.00.

O godz. 16.00 spotkamy się w siedzibie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów post ul. Pięknej 3, gdzie nasze koleżanki opowiedzą o:
— tym jak powstało esperanto (Katarzyna Lewończuk)
— życiu Jakuba Szapiro (Elżbieta Karczewska)

Jakub Szapiro, Joŝo (ur. 29 października 1897) był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku; od roku 1919 był delegatem Światowego Związku Esperantystów i wielokrotnie organizował w mieście spotkania pokongresowe i inne esperanckie wydarzenia. Dzięki jego staraniom dawna ulica Zielona została przemianowana na Zamenhofa.

Szapiro był autorem m.in. antywojennej broszury “Wojna światowa i esperanto” (1915), “Gawęd wesołego esperantysty” (1921), jednego z pierwszych – a może pierwszego – przewodnika po Białymstoku (1923) oraz licznych artykułów propagujących Białystok w prasie międzynarodowej i esperanto w prasie polskiej.

Jego aktywną działalność zakończyło wkroczenie do miasta wojsk niemieckich; 12 lipca 1941 r. Jakub Szapiro zginął rozstrzelany w lesie Pietrasze.
Biografię Jakuba Szapiro znaleźć można znaleźć na naszej stronie.

Dodaj komentarz