Polski Kongres Esperantystów 2022

W dniach 23–26.06.2022 w Łodzi odbył się 39. Polski Kongres Esperantystów. Wzięło w nim udział 85 osób z kraju i zagranicy, z czego 15 osób z Białegostoku.

Honorowy patronat nad Kongresem sprawował wojewoda łódzki Tobiasz Adam Bocheński.

„Wielokulturowość receptą na przyszłość” to hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu. Program był interesujący. Organizatorzy zaproponowano wykłady, spacery z przewodnikiem, wycieczkę szlakiem drewnianej architektury wokół Łodzi, koncerty i kabaret.

Szczególnie zainteresował nas temat rewitalizacji różnych dzielnic miasta. Gospodarze rysują miasto na nowo, zachowując jego klimat przemysłowy. Mają rewelacyjny pomysł na połączenie historii z nowoczesnością.

W trakcie imprezy promowaliśmy Białystok i Podlasie oraz konkurs literacki „Esperanto łączy ludzi organizowany od 12 lat przez Książnicę Podlaską/Esperanto-Libraro oraz Białostockie Towarzystwo Esperantystów pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Wielu uczestników wyraziło zainteresowanie przyjechaniem do Białegostoku w grudniu 2022 w czasie trwania Białostockich Dni Zamenhofa oraz w sierpniu 2023 na Kongres Esperantystów Chrześcijan…

Elżbieta Karczewska

 

Dodaj komentarz