Jakub Szapiro w dziesiątce białostoczan 100-lecia

19 lutego podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej zorganizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok zaprezentowano sylwetki wybranych przez specjalną kapitułę 10 osób, które miały największy wkład w rozwój miasta w latach 1919–2019. Wśród wyróżnionych znalazł się Jakub Szapiro (1897–1941), sekretarz Białegostoku, pisarz, dziennikarz, autor pierwszego przewodnika po mieście, do wybuchu drugiej wojny światowej przewodniczący Towarzystwa Esperanckiego im. Zamenhofa i zapalony esperantysta. Z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego statuetkę odebrał prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski.

Pozostali nagrodzeni to Seweryn Nowakowski, Mikołaj Kawelin, Mordechaj Tenenbaum, Stanisław Bukowski, Irena Białówna, Edward Kisiel, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk i Tomasz Frankowski.

Jakub Szapiro upamiętniony jest w przestrzeni miejskiej Białegostoku tablicą pamiątkową na jego rodzinnym domu przy ul. Lipowej 33 oraz od 2017 r. – ulicą na osiedlu Jaroszówka.

 

zdj. Stanisław Dobrowolski (FZ), BES

Dodaj komentarz