XXI Białostockie Dni Zamenhofa

Interesujesz się kultura esperancką? Weź udział w XXI Białostockich Dniach Zamenhofa. Odbędą się one w dniach 1113 grudnia 2020, tym razem w formie online.

Uczestnictwo jest bezpłatne i nie wymaga zgłoszenia.

Wydarzenie odbędzie się na platformie Zoom pod adresem: https://us02web.zoom.us/j/9900292000?pwd=cS9nWXBWSTBDcE9lTHE1S2tvNSt4UT09

Do wydarzenia dołączyć można także wchodząc na stronę https://zoom.us/join, wpisując identyfikator spotkania 990 029 2000 i ewentualnie podając hasło: bja2020.

Polecamy już wcześniej zainstalować na swoim komputerze klienta platformy Zoom; program można ściągnąć z tego adresu: https://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe

Program

11 grudnia, piątek

17.00 Otwarcie. Podsumowanie 10. konkursu literackiego „Esperanto łączy ludzi” na opowiadanie pt. „Pandemia: niecodzienna codzienność”. Prezentacja nagrodzonych prac oraz Zeszytów Białostockich – zbioru wszystkich tekstów konkursowych.
Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

17.30 Prezentacja 105. numeru kwartalnika Karta, w dużej mierze poświęconego tematowi „Język przeciw nienawiści. Esperanto 1887–2020”. Gościem będzie Jeremi Galdamez – autor wyboru tekstów.

18.00 Zosia Dzierżawska, autorka ilustracji do książki „Doktor Esperanto i język nadziei” Wydawnictwa Mamania, opowie o pracy nad publikacją (wydarzenie na Facebooku)

18.30 Koncert Frey-Lech Trio, Młoda FolkKREW i Uku-Donaco Bjalistoko; muzyka klezmerska i folkowa z kolorytem Podlasia; koncert realizowany w czasie rzeczywistym z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

12 grudnia, sobota (program w języku esperanto)

Cykl wykładów:

  • 10.00 Adam Wilkus: Esperanckie Dni Krakowa w czasach koronawirusa
  • 10.30 Małgorzata Komarnicka: Działalność Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej
  • 11.00 Alexandra Paz: Nowi chrześcijanie w północnej Portugalii
  • 11.30 Prezentacja wolontariatu w Tuluzie
  • 12.00 Nina Pietuchowska: Białystok w XIX i XX wieku w kontekście wielokulturowości

13.00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

14.00 Koncert Tima Gallego na żywo z Berlina; nowa gwiazda Esperanta, kolumbijski esperantysta, muzyk i pisarz zaprezentuje utwory z płyty wydanej w 2020 w klimacie Indie i alternatywnego popu; koncert realizowany w czasie rzeczywistym z Berlina.

Cykl wykładów cz. 2:

  • 15.00 Ilona Koutny: Uniwersyteckie nauczanie esperanta i sympozjum interlingwistyczne
  • 15.40 Jagoda Greger: Film o Perkunie. Esperanto na plaży w Sopocie
  • 16.00 Szilva Szabolcs: Prezentacja podręcznika „Pri kio temas?” do nauki esperanta
  • 16.30 Muzyczne prezentacje uczestników konkursów (Wrocław 2020) Śląskiego Związku Esperanckiego
  • 17.00 Rafał Darasz: Historia ruchu esperanckiego w Chinach
  • 17.30 Projekty Erasmus+ w ruchu esperanckim
  • 18.00 Ines Kahin: Quiz o językach świata

18.45 Paweł Fischer-Kotowski: Prezentacja Esperantysty Roku 2020

19.00 Koncert Kajto na żywo z Holandii. Nanne Kalma i Ankie van der Meer: ten znany zespół od lat 90. XX w. uświetnia występami wydarzenia esperanckie na całym świecie. Piosenka autorska o interesującym brzmieniu z ciekawym instrumentarium: gitara, mandolina, harmonijka, skrzypce, banjo. Mówi się o nich „esperancka ABBA”. Laureaci nagrody FAME za wkład w rozwój esperanckiej kultury muzycznej (Niemcy, 2004); koncert realizowany w czasie rzeczywistym z Holandii.

13 grudnia, niedziela (program w języku esperanto)

10.30 Wirtualna wycieczka do Supraśla.

12.00 Szkolenie trenerów w ramach programu Erasmus+.

Białostockie Dni Zamenhofa znaleźć można na portalach Eventa Servo oraz Facebook.


Białostockie Towarzystwo Esperantystów, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku/Esperanto-Libraro.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

                              

 

                 

 

 

Dodaj komentarz