Już po raz 9-ty w pierwszą sobotę sierpnia odbyło się Narodowe Czytanie. Prezydent RP osobiście wybiera co roku książkę, która jest czytana publicznie i głośno w różnych miejscach. W tym celu w tym roku Tomasz Chmielik wspólnie z Lidią Ligęzą przetłumaczyli na Esperanto dramat Gabrieli Zapolskiej « Moralność pani Dulskiej », a Białostockie Towarzystwo Esperantystów wspólnie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego wydało książkę drukiem.
Narodowe Czytanie ma na celu popularyzację literatury polskiej i oczywiście wzięliśmy udział czytając ją w Esperanto. 4 września w Centrum Zamenhofa odbyło się spotkanie, na którym Katarzyna Lewończuk zaprezentowała multimedialnie życie autorki i jej dzieła. Następnie członkowie Białostockiego Towarzystwa sperantystów wcielili się w role Dulskiej, Felicjana Dulskiego, Zbyszka, Hanki, Hesi, Meli, Juliasiewiczowej i Tadrachowej czytając fragmenty sztuki.
Gabriela Zapolska (1857-1921) była wyzwoloną i wyemancypowaną kobietą, która lubiła prowadzić niezależne życie. Oprócz 41 sztuk teatralnych, 23 powieści, 177 nowel, poezji, listów które napisała próbowala również zawodu aktora. « Moralność pani Dulskiej » jest jednym z jej najważniejszych i najlepiej rozpoznawanych utworów. Ta tragifarsa (kombinacja elementów komicznych i tragicznych) tworzy pierwszą część serii teatralnej o pani Dulskiej. Następnymi utworami są : « Pani Dulska przed sądem » i « Śmierć Felicjana Dulskiego ». Książki stały się popularne przez krytykę mieszczan i opisy sytuacji, w których autorka ujawnia hipokryzję, staroświeckie poglądy, kłamstwa i brak szacunku dla biednych i słabych.
Po wspólnym czytaniu mieliśmy okazję połączyć się telefonicznie z Tomaszem Chmielikiem, który opowiedział o swoich doświadczeniach w trakcie tłumaczenia.
« Moralność pani Dulskiej » równocześnie z nami czytali w Esperanto esperantyści w Brazylii i uczestnicy warsztatów w ramach projektu Erasmus + « Trejnu la Trejniston » w Kopenhadze. To dzięki nim polska literatura wędruje po świecie.
Podziękowania dla wszystkich uczestników wydarzenia w Centrum Zamenhofa. Dodatkowo dziękujemy Robertowi Kamińskiemu i Alvaro Motta za przesłane zdjęcia.