W ramach 25. Białostockich Dni Zamenhofa zapraszamy na wycieczkę na pogranicze polsko-litewskie.
Wyjazd: 15 grudnia 2024 r. (niedziela) o godz. 7.30.
Zbiórka przed siedzibą Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, ul. Piękna 3.
Program:
W drodze do Krasnogrudy zatrzymamy się w Gibach, gdzie znajduje się pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej poświęcony Polakom zamordowanym w lipcu 1945 r. Autorem pomnika jest Andrzej Strumiłło.
Następny przystanek: Krasnogruda – Międzynarodowe Centrum Dialogu, utworzone w dawnym dworze rodziny Miłoszów. Rok 2024 to rok Czesława Miłosza, ustanowiony w 20. rocznicę jego śmierci.
Zwiedzanie wystawy: Miłosz, szukanie Ojczyzny.
Majątek Krasnogruda, położony malowniczo nad jeziorem Hołny, na przełomie XIX/XX w. był własnością rodziny Kunatów, z której wywodziła się matka Cz. Miłosza, Weronika. W okresie międzywojennym ciotki poety prowadziły tu pensjonat w sezonie letnim. Czesław Miłosz spędzał w Krasnogrudzie wakacje w latach szkolnych i studenckich, przyjeżdżając z Wilna.
Przejazd do Sejn. W Sejnach zwiedzimy otwarte w 2023 r. Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które mieści się w zabytkowym klasztorze dominikanów z pocz. XVII w. zbudowanym w stylu renesansowym. Zajrzymy do Bazyliki Mniejszej pw. Nawiedzenia NMP, przebudowanej w XVIII w. w stylu wileńskiego baroku. W kościele znajduje się wyjątkowa figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. Obejrzymy szczęśliwie zachowaną Białą Synagogę i dawną jesziwę (szkołę talmudyczną), w której mieści się obecnie Ośrodek Fundacji Pogranicze odznaczony przez Fundację im. Ludwika Zamenhofa Medalem Tolerancji.
Obiad w Karczmie Litewskiej.
Na zakończenie rzucimy okiem na pomnik Powstania Sejneńskiego, dzięki któremu Sejny pozostały w granicach Rzeczypospolitej po I wojnie światowej.
Przyjazd.
Powrót do Białegostoku około godz. 18.30.
Koszt wycieczki wynosi 170 zł i zawiera: przejazd autokarem, obiad, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opiekę przewodnika.
Ubezpieczenie we własnym zakresie.
Wycieczkę prowadzi przewodniczka Iza Walentynowicz, tel. 602 407 533.
Zapisy do 9.12.2024 za pomocą formularza zgłoszeniowego Dni Zamenhofa.