Wycieczka podczas XX BDZ – 15 grudnia

Ślad Zamenhofów w Tykocinie – wycieczka

W ramach obchodów Dni Zamenhofa zapraszamy na wycieczkę do Tykocina i okolic. Tykocin, nazwany przez Agnieszkę Osiecką „miasteczkiem bajeczką” jest najstarszym miastem na Podlasiu; prawa miejskie otrzymał w 1425 r. Wyróżnia się bogatą historią i bogactwem zachowanych zabytków.

Rodzina Zamenhofów przybyła z Suwałk około 1853 roku do Tykocina, a stąd przeprowadziła się do Białegostoku zapewne w 1857 r. Zachował się dom, w którym mieszkali w dzielnicy żydowskiej Kaczorowo, naprzeciwko synagogi.

Wyjazd

15 grudnia 2019 r. (niedziela) o godz. 9:00. Zbiórka przed siedzibą Towarzystwa Esperantystów, ul. Piękna 3.

Program

  • Przejazd do Tykocina. Przystanek przy pomniku Orła Białego, ufundowanego na pamiątkę ustanowienia orderu Orła Białego przez króla Augusta Mocnego w 1705 r. na zamku tykocińskim.
  • Przejazd do odbudowanego, obronnego zamku króla Stanisława Augusta, wcześniej siedziby Stanisława Gasztołda, męża Barbary Radziwiłłówny.
  • Spacer po Tykocinie: zobaczymy alumnat czyli „dom spokojnej starości dla oficerów”, ufundowany przez starostę Krzysztofa Wiesiołowskiego w 1633r., barokowy kościół św. Trójcy, dawny klasztor Bernardynów, pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego; obiekty ufundowane przez Jana Klemensa Branickiego, właściciela Tykocina.
  • Zwiedzimy synagogę z 1642 r. i dom talmudyczny.
  • Przejazd do Lasu Łopuchowskiego, gdzie na leśnym cmentarzu spoczywają prochy tykocińskich Żydów, zamordowanych przez oddział niemiecki w sierpniu 1941 r.
  • Przejazd do dworku w Kiermusach, postrzeganego jako ostoja tradycji szlacheckiej. Zwiedzimy kasztel i Muzeum Oręża Polskiego. Obiad w Karczmie Rzym.
  • Powrót do Tykocina na wydarzenie artystyczne: o godz. 17:00 prezentacja nowo wydanego zbioru poezji Mordechaja Gebirtiga „Adiaŭ, Krakovo!” oraz koncert utworów Mordechaja Gebirtiga w wykonaniu zespołu Frey-Lech Trio z Białegostoku.
  • Powrót do Białegostoku około godz. 19:15.

Koszt wycieczki wynosi 75 zł i zawiera: przejazd autokarem, obiad, wstępy do obiektów, opiekę przewodnika, którym jest Iza Walentynowicz (tel. 602 407 533).

Ubezpieczenie na wycieczce we własnym zakresie.

Zapisy na wycieczkę poprzez formularz uczestnika XX Białostockich Dni Zamenhofa.

Dodaj komentarz