Wycieczka na Dniach Zamenhofa 2022

Magiczne miejsca w Puszczy Białowieskiej – wycieczka w dniu 11.12.2022 r.

W ramach obchodów 23. Białostockich Dni Zamenhofa zapraszamy na wycieczkę do Puszczy Białowieskiej, chroniącej ostatnie lasy naturalne na niżu Europy. Najcenniejsza część Puszczy jest objęta ochroną przez Białowieski Park Narodowy, utworzony w 1932r. i wpisany na listę UNESCO w 1979r.

Wyjazd w dniu 11.12.2022 (niedziela) o godz. 7.30
Zbiórka przed siedzibą Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, ul. Piękna 3

Program:

  • W drodze do Puszczy przystanek we wsi Trześcianka, w Krainie Otwartych Okiennic, gdzie zobaczymy zabytkową cerkiew św. Michała Archanioła.
  • Następny przystanek na skraju Puszczy, gdzie rośnie ponad 300-letni DĄB DUNIN – Europejskie Drzewo Roku 2022.
  • Kolejny przystanek w puszczańskim uroczysku Krynoczka z cudownym źródełkiem i drewnianą cerkwią p.w. Braci Machabeuszy z XIX w. Według przekazów miejsce schronienia mnichów przed najazdem tatarskim. Obecnie cerkiew jest celem prawosławnych pielgrzymek (spacer 2 km).
  • Przystanek przy pomniku Żubra (kopia z 1860 r.) w osadzie Zwierzyniec, dawnej siedzibie carskiego łowczego i kierownika zwierzyńca.
  • Przejazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Zobaczymy króla puszczy żubra, łosia, wilka, jelenia, sarnę, dzika, koniki polskie (spacer przez rezerwat 1,5 km).
  • Następny przystanek to Miejsce Mocy, dawne miejsce kultu pradawnych Słowian, w którym można poczuć pozytywne promieniowanie (spacer 1,5 km).
  • Przejazd i spacer przez wieś Białowieża w środku Puszczy Białowieskiej; odtworzony dworzec carski, murowana cerkiew św. Mikołaja z XIX w. Obiad.
  • W drodze powrotnej zatrzymamy się w Hajnówce, aby zobaczyć niezwykłą cerkiew św. Trójcy, wg projektu prof. Aleksandra Grygorowicza z Poznania.

Powrót do Białegostoku około godz. 18.00.

Koszt wycieczki wynosi 130 zł i zawiera: przejazd autokarem, obiad, bilet wstępu do Rezerwatu, ofiarę w cerkwi.
Wycieczkę poprowadzi przewodniczka, Iza Walentynowicz (tel. 602 407 533).
Ubezpieczenie na wycieczce we własnym zakresie.

Zapisy

W formularzu zgłoszeniowym 23. Białostockich Dni Zamenhofa.

Dodaj komentarz