Szkolenie ViPE w Tuluzie – prezentacja

W poniedziałek 27 marca 2023 r. o godz. 16.00 zapraszamy do siedziby Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (ul. Piękna 3) na podsumowanie wyjazdu naszych esperantystów na szkolenie w Tuluzie dotyczące Wikipedii.


W Tuluzie w dniach 11–12 marca odbyło się drugie szkolenie projektu „Vikipedio por Eŭropo” (ViPE), realizowanego w ramach programu Erasmus+, w którym wraz z naszymi zagranicznymi partnerami uczestniczyliśmy jako trójka przedstawicieli BTE: Jolanta Chrustowicz, Michał Mitrosz i nasz nowy kolega Jakub Gleba.

Chociaż język stworzony przez Zamenhofa ma się w Wikipedii całkiem nieźle, nam esperantystom zależy, aby ta wyjątkowa encyklopedia rozrastała się również w esperanto i było w niej dużo o esperanto. Ideowo jesteśmy sobie przecież bardzo bliscy.

Pierwsze spotkanie, dotyczące podstawowych zasad funkcjonowania tej otwartej encyklopedii, odbyło się w Białymstoku podczas ostatnich Białostockich Dni Zamenhofa. Tym razem skupiliśmy się na kwestiach takich jak: prawa autorskie, edytowanie tekstów, wstawianie przypisów, cytatów, wgrywanie plików i zdjęć. Pierwszego dnia dużo dyskutowaliśmy, zwłaszcza na temat copyright. Jest to zagadnienie niezwykle istotne, nie tylko w przypadku pracy z Wikipedią. Kolejny dzień to już konkrety dotyczące praktycznej strony zaoferowanego nam szkolenia. No cóż, wiedza techniczna i informatyczna bardzo się tu przydaje. Niektórzy, często posiadający już pewne doświadczenie w pracy wolontariusza-wikipedysty, dużo sprawniej potrafili zastosować treści szkolenia: edytowali encyklopedyczne teksty albo tłumaczyli je np. z angielskiego na esperanto. Inni mogli wykonywać to samo w zakładce próbnej edycji tekstu – dla początkujących to niezwykle przydatne i pomocne rozwiązanie.

Wszyscy mieliśmy okazję dowiedzieć się i nauczyć naprawdę wiele. Prowadzący szkolenie Michal Matúšov (KuboF Hromoslav) oraz Michael Boris Mandirola na temat Wikipedii wydają się wiedzieć wszystko. Cierpliwie odpowiadali na każde nasze pytanie i służyli pomocą.

Ponieważ wydarzenie odbywało się w ramach SemEo 2023 – tygodnia esperanckiego w Tuluzie, organizowanego przez Esperanto Kultur-Centro, w sobotni wieczór mogliśmy również wysłuchać koncertu harfistki Klarisy w jej bogatym repertuarze (nie tylko w esperanto).

Kolejne i ostatnie szkolenie ViPE już wkrótce w Novej Dubnicy (Słowacja).

Jolanta Chrustowicz

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i KE nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Dodaj komentarz