Szkolenie Trenerów – nasi esperantyści w Tuluzie

W dniach 18–29 czerwca 2021 w ramach unijnego projektu Trejnu la Trejniston 2 programu Erasmus+ w Tuluzie odbyło się spotkanie reprezentantów 5 organizacji partnerskich:

  • Polska – z Białegostoku – Białostockie Towarzystwo Esperantystów,
  • Francja – z Tuluzy – Esperanckie Centrum Kulturalne,
  • Włochy – z Bolonii – Wielobarwne Towarzystwo Esperanckie,
  • Dania – z Kopenhagi – Duński Związek Esperantystów,
  • Wielka Brytania – Edynburg – Kosmo-strategio.

Każdy dzień spotkania był wypełniony różnorodnymi zajęciami prowadzonymi przez 4 trenerów z Włoch, Czech, Polski. Zajęcia odbywały się w języku esperanto. Prowadzący zajęcia trenerzy przekazali nam dużo wiedzy teoretycznej odnośnie prowadzenia szkoleń. Uczestnicy szkolenia nie tylko słuchali wykładów, sami też przygotowywali różne elementy szkoleń.

Na zakończenie zostaliśmy podzieleni na dwu- lub trzyosobowe grupki i każda dostała temat do przygotowania dwugodzinnego szkolenia, w którym mieliśmy zastosować poznane wiadomości.

Mimo napiętego planu zajęć mieliśmy też okazję poznać Tuluzę i jej zabytki, a naszym przewodnikiem był JoMo – znany w środowisku esperanckim piosenkarz. Trzy dni spędziliśmy w Pirenejach, w miejscowości Arrout, gdzie jest aktywna lokalna grupa esperancka. Tutaj też mieliśmy zajęcia, Przygotowywaliśmy nasze prezentacje szkoleń i opowiadaliśmy o tym, co dzieje się w białostockim środowisku esperanckim. Niektóre prezentacje odbywały się równoległe, nie we wszystkich mogliśmy brać udział. Wszyscy nowo upieczeni szkoleniowcy starali się przygotować i wypaść jak najlepiej. Przepiękna pirenejska natura pewnie nam też pomagała – wszystkie nasze prezentacje oceniono pozytywnie.

W ostatnim dniu naszego pobytu we Francji zwiedzaliśmy arcyciekawe miasteczko Albi – największe wrażenie zrobiła na nas katedra św Cecylii. Do Białegostoku wróciliśmy z mnóstwem nowych wiadomości na temat szkoleń, zastosujemy je nie tylko w środowisku lokalnym.

Nina Pietuchowska

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Dodaj komentarz