„Przedwiośnie” w esperancie – promocja książki

Białostockie Towarzystwo Esperantystów, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Esperanto-Libraro/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zapraszają na prezentację powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w pierwszym w historii tłumaczeniu na język esperanto. Spotkanie odbędzie się w ramach tegorocznej odsłony Narodowego Czytania 8 września 2018 r. o godz. 15.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19.

Podczas spotkania autor tłumaczenia Tomasz Chmielik opowie o nowym wydawnictwie. Uczestnicy otrzymają bezpłatny egzemplarz powieści.

Wydanie książki wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Skarby literatury narodowej — „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Wydarzenie na Facebooku

W tym albumie będziemy regularnie zamieszczać ilustracje z cytatami z esperanckiego tłumaczenia powieści.

Plakat spotkania do ściągnięcia tutaj.

 

               

 

 

               

 

 


W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów postanowili wydać utwór literacki w tłumaczeniu na esperanto. Założeniem przy wyborze dzieła był związek tematu utworu z polskimi dążeniami niepodległościowymi, popularność i ważny charakter dzieła w Polsce (powieść uznawana jest za jedno z największych osiągnięć literackich polskiej literatury) oraz to, że poza granicami kraju jest ono niezbyt dobrze znane (wśród zaledwie kilku tłumaczeń na języki obce wymienić można tłumaczenia angielskie i niemieckie).

Utwór nigdy nie był wydany w języku esperanto. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie, obok „Lalki” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, wyboru poezji Wisławy Szymborskiej i zbioru utworów białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego kolejnym ważnym, wydanym przy udziale białostockich esperantystów tłumaczeniem polskiej literatury na język międzynarodowy. Umożliwi to dotarcie do czytelników w 120 krajach, da możliwość popularyzacji literatury polskiej za granicą oraz rozpowszechnienia wiedzy o historii Polski (przygotowany zostanie wstęp opisujący charakter książki w kontekście historycznym).

Ku naszemu zaskoczeniu lekturą wybraną 28 lutego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na tegoroczne Narodowe Czytanie było właśnie Przedwiośnie. W związku z tym przyspieszyliśmy prace nad wydaniem książki tak, aby zdążyć na punkt kulminacyjny akcji zaplanowany na 8 września.

Dodaj komentarz