Henri Dunant i Czerwony Krzyż – prelekcja

W środę 17 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Pięknej 3 na prelekcję Elżbiety Karczewskiej poświęconą założycielowi Czerwonego Krzyża, Henriemu Dunantowi.

Pierwszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został szwajcarski kupiec Henri Dunant. W 1859 r., w drodze na spotkanie z cesarzem Napoleonem III, przejeżdżał koło włoskiego miasteczka Solferino, gdzie dogorywała najkrwawsza w ówczesnej w Europie bitwa pod Solferino. Obok ciał zabitych, których nikt nie zbierał z pola walki, umierało męczarniach tysiące rannych żołnierzy.

Dunant starał się im pomóc nie mając żadnego medycznego doświadczenia. Wspomnienia tych chwil nie dawały spokoju i zdecydował się na napisanie broszury, w której proponuje powołanie we wszystkich krajach stowarzyszeń pomocy, których przeszkoleni wolontariusze mogliby nieść ratunek rannym na polu walki. Aby wolontariusze byli bezpieczni, muszą się wyróżniać przy pomocy znaku, powszechnie uznawanego przez wszystkie strony konfliktu i dającego status pełnej neutralności. Tak narodziła się idea Czerwonego Krzyża.

Wydarzenie na Facebooku

Dodaj komentarz