Białostocka Kawiarnia Językowa

Białostocka Kawiarnia Językowa to projekt realizowany przez wolontariuszy Białostockiego Towarzystwa Esperantystów od początku 2009 roku. Są to regularne, wieczorne spotkania przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą ćwiczyć języki świata, poznawać nowych ludzi i ich kultury.

Dla spotkań znaleźliśmy dwa podstawowe cele: po pierwsze Kawiarnia ma służyć białostoczanom jako miejsce do prowadzenia najlepszego na świecie kursu języka – to znaczy nauki poprzez swobodną rozmowę przy kawiarnianym stoliku, bezpłatną i dostępną dla wszystkich niezależnie od wieku czy umiejętności. Drugim celem tych spotkań jest integracja obcokrajowców i mniejszości narodowych w Białymstoku – wymiana doświadczeń i kontaktów z rodakami oraz ich integracja w białostockiej społeczności.

Spotkania wyglądają tak: przy poszczególnych stolikach, oznaczonych tabliczkami z nazwami języków, siedzą „dyżurni” – osoby dobrze znający dany język, najlepiej od urodzenia, gotowe pomóc wszystkim uczącym się. Liczbę zainteresowanych danym językiem można ocenić po ankiecie na Facebooku – wystarczą dwie osoby, żeby założyć nowy stolik. Uczestnicy chcący praktykować kilka języków i zapaleni poligloci mogą bez problemu zmieniać stoliki i kontynuować dyskusję w innym języku. Wszystkich obcokrajowców zachęcamy zawsze do odwiedzenia stolika polskiego. W spotkaniach bierze udział zawsze kilkadziesiąt osób, a wśród nich zagraniczni studenci i wolontariusze.

Białostocka Kawiarnia Językowa przez kilka lat swojego istnienia skupiła wokół siebie bardzo duże grono stałych bywalców, Polaków i obcokrajowców używających kilkunastu języków – oprócz popularnych, jak angielski, niemiecki, hiszpański i francuski mieliśmy również stoliki z językami mniejszości narodowych – rosyjski i białoruski, stolik esperancki, a także języki bardziej egzotyczne jak norweski, węgierski czy turecki. Kawiarnia przyciągnęła uwagę białostockich mediów, lokalne gazety, radio i telewizja od czasu do czasu zapraszały i relacjonowały przebieg naszych spotkań.

Od grudnia 2016 r. dzięki współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury Białostocka Kawiarnia Językowa spotyka się w kawiarni Fama przy ul. Legionowej 6. Od 2024 r. spotkania odbywają się w każdy 1. i 3. poniedziałek miesiąca od godz. 18.00.

Strona kawiarni na Facebooku (z aktualną listą spotkań)

 

bte_duze_1000px_pl            bok_pion            wschodzacy