Wycieczka do Suwałk i Wigier

kwadraty-na-stron_W ramach obchodów Dni Zamenhofa organizujemy wycieczkę śladami znanych i cenionych postaci związanych z miastem Suwałki: Marka Zamenhofa, Marii Konopnickiej, Andrzeja Strumiłło, Andrzeja Wajdy, Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Lista uczestników została zamknięta.

„Przyjeżdżałem do tej części Polski chętnie – trwała tu wciąż atmosfera sprzed wojny, zachował się w tych miejscach przedwojenny duch” – Zbigniew Herbert.

Wyjazd w dniu 11 grudnia 2016 r. (niedziela) o godz. 8.00.

Zbiórka przed siedzibą Towarzystwa Esperantystów, ul. Piękna 3.

Miasto Suwałki, założone przez kamedułów wigierskich w 1715r. , w okresie zaborów wchodziło w skład Królestwa Polskiego i było siedzibą województwa augustowskiego. W XIX w. stacjonowały tu pułki żołnierzy rosyjskich, a po odzyskaniu niepodległości wojsko polskie. Przy głównej arterii miasta, ulicy Tadeusza Kościuszki, rozwinął się zabytkowy układ przestrzenno-urbanistyczny, z dominującą klasycystyczną zabudową.

Program:

  • Przejazd do Suwałk. Przystanek przy domu, w którym w roku 1926 urodził się wybitny reżyser, Andrzej Wajda.
  • Zwiedzimy Muzeum Marii Konopnickiej, znanej poetki z przełomu XIX i XX w, urządzone w domu jej urodzenia.
  • W Centrum Sztuki Współczesnej obejrzymy galerię dzieł wybitnego i wszechstronnego artysty, związanego z Podlasiem – Andrzeja Strumiłły.
  • Spacerem podążymy do dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie na świat przyszedł w roku 1837 ojciec Ludwika, Motel, czyli Marek Zamenhof.
  • W Parku Konstytucji 3 Maja odszukamy Dąb Wolności i żeliwny zegar słoneczny z 1841 r. z huty Karola Brzostowskiego.
  • Przejazd do Muzeum Okręgowego: na wystawie archeologicznej zapoznamy się z dziejami Suwalszczyzny, następnie obejrzymy dzieła artysty malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego, urodzonego w Suwałkach w 1849r.
  • Przejazd do Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedzamy Pokamedulski Klasztor w Wigrach, ufundowany przez króla Jana Kazimierza w 1667 r.: kościół z kryptami, eremy, wieżę widokową, apartament Jana Pawła II z 1999 r.
  • Obiad w przyklasztornej restauracji.

Planowany przyjazd do Białegostoku na godz. 18.30.