Wycieczka do Grodna śladami Ludwika Zamenhofa

w niedzielę, 16 grudnia 2018 r.

W ramach XIX Białostockich Dni Zamenhofa zapraszamy na wycieczkę do pobliskiego Grodna, w którym Ludwik Zamenhof w latach 1893–1897 mieszkał i prowadził praktykę lekarską. Grodno to miasto z bogatą historią i cennymi zabytkami.

Wyjazd

Zbieramy się przed siedzibą Białostockiego Towarzystwa Esperantystów przy ul. Pięknej 3 (mapa).

Autobus odjeżdża o godz. 7.00.

Program

  • Przekraczamy granicę w Kuźnicy Białostockiej i przejazd do Grodna, gdzie spotkamy się z przewodnikiem polskojęzycznym.

  • Zwiedzanie miasta: Stary i Nowy zamek (zbudowany w I poł. XVIII w. na potrzeby Walnych Sejmów Rzeczypospolitej, miejsce abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), cerkiew św. Borysa i Gleba z XII w. nad rzeką Niemen, klasycystyczna synagoga, ulica Zamkowa z pałacem Chreptowiczów i tablicą poświęconą Żydom grodzieńskim, główny Plac Sowiecki z bazyliką katedralną św. Franciszka Ksawerego, teatr podskarbiego WKL i starosty grodzieńskiego, Antoniego Tyzenhauza.

  • Poszukamy domu, w którym mieszkał Ludwik Zamenhof. Odwiedzimy dom-muzeum Elizy Orzeszkowej.

  • Obiad. Powrót do Białegostoku w godz. 20.00 – 20.30.

Cena i świadczenia

Koszt wycieczki : 140 zł

Świadczenia: przejazd turystycznym autokarem, opieka pilota, przewodnik w Grodnie, obiad, wstęp do muzeum Elizy Orzeszkowej, ubezpieczenie NNW i KL, przepustka do Republiki Białoruś w ruchu bezwizowym.

Zgłoszenia

Aby zapisać się na wycieczkę należy do 7 grudnia 2018 r. wysłać na adres ekskurso@espero.bialystok.pl:

  • imiona i nazwiska uczestników, miasto, nr telefonu,
  • skan pierwszej strony paszportu ze zdjęciem
  • potwierdzenie wpłaty na konto Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (nr 45 1160 2202 0000 0000 5482 1484).

Pieniądze i kopię paszportu zbierają również Przemysław Wierzbowski i Iwona Kondraciuk w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 16.00-18.00 w siedzibie Towarzystwa (ul. Piękna 3). Osoby spoza Białegostoku mogą opłacić wycieczkę w czasie XIX Białostockich Dni Zamenhofa.

Uwaga! Walutą na Białorusi jest rubel białoruski. W dniu wyjazdu uczestnik powinien posiadać paszport ważny co najmniej 3 miesiące od dnia zakończenia wycieczki i zawierać minimum 2 czyste strony.

Dodatkowe informacje

Szczegółowych informacji udziela pilot wycieczki, Iza Walentynowicz, tel. 602 407 533, email: walentynowicz.iza@gmail.com, ekskurso@espero.bialystok.pl

 

Białostockie Towarzystwo Esperantystów oświadcza, iż fotokopie paszportu będą przechowywane w siedzibie przy ul. Pięknej 3, wykorzystane wyłącznie do celów związanych z załatwieniem przepustek i zniszczone zaraz po zakończeniu wycieczki. Dostęp do nich posiadają wyłącznie przedstawiciele Towarzystwa odpowiedzialni za organizację wycieczki: Przemysław Wierzbowski (przewodniczący), Iwona Kondraciuk (sekretarz) oraz Iza Walentynowicz (pilot wycieczki).
Źródło zdjęcia; licencja: CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz