Wycieczka “Ludwik na Litwie”

W ramach obchodów Dni Zamenhofa zapraszamy w tym roku na wycieczkę do sąsiedniej Litwy: w miasteczku Veisiejai, gdzie Ludwik Zamenhof w 1885 r. odbywał pierwszą praktykę lekarską, złożymy kwiaty pod jego pomnikiem; odwiedzimy słynny kurort Druskieniki, który wizytował w 1931 r. jego syn, dr Adam Zamenhof ze swoim 6-letnim synem; złożymy wizytę w niezwykłym muzeum Gruto Parkas, gdzie pod otwartym niebem Litwini zgromadzili ponad 80 zdemontowanych pomników z okresu sowieckiego.

Wyjazd w dniu 17 grudnia 2017 r. (niedziela) o godz. 7.00.

Zbiórka przed siedzibą Towarzystwa Esperantystów, ul. Piękna 3.

Program:

  • Przejazd przez Augustów, Ogrodniki, Lazdijai do miejscowości Veisiejai (około 3 godz.). Odszukamy ulicę Ludwika Zamenhofa i jego pomnik nad jeziorem, który w 1998 roku odsłonił jego wnuk, Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof.
  • Przejazd do Parku Grutas (5 km za Druskienikami), gdzie obejrzymy pomniki zwiezione tutaj ze wszystkich miast Litwy, będące świadectwem minionego okresu sowieckiej dominacji. W muzeum, stylizowanym na dom kultury, zgromadzono materiały dokumentujące radziecką propagandę.
  • Przejazd do Druskienik, najstarszego i jednego z największych uzdrowisk na Litwie. Miasto malowniczo położone między rzeką Niemen i dwoma jeziorami.
  • Spacer po uzdrowisku: zabytkowa zabudowa, park uzdrowiskowy, kolekcja niezwykłych rzeźb znanych litewskich rzeźbiarzy, pomnik M. K. Čiurlionisa.
  • Obiad.
  • Na zakończenie odwiedzimy muzeum-dom rodzinny Mikołaja Konstantego Čiurlionisa, jednego z najważniejszych artystów litewskich, kompozytora i malarza.

Powrót do Białegostoku około godziny 19.30.

Koszt wycieczki: 130 zł

Świadczenia: przejazd turystycznym autokarem, opieka przewodnika, obiad, wstęp do muzeum Čiurlionisa i Gruto Parkas.

Na zapisy i wpłaty czekamy do 12 grudnia 2017 r. Dane (imię i nazwisko, miasto, nr telefonu) prosimy wysłać na adres kontakt@espero.bialystok.pl; składkę uczestnika (130 zł za osobę) – na konto bankowe BTE:
Białostockie Towarzystwo Esperantystów, ul. Piękna 3, 15-282 Białystok
nr konta 45 1160 2202 0000 0000 5482 1484
Z dopiskiem Wycieczka+ imię i nazwisko uczestnika.
(wpłat można także dokonywać w gotówce w siedzibie BTE).

 

Dodaj komentarz